SON DAKİKA

Anasayfa > Dantel Modelleri > Boncukla Yapılan Salon Takımı

Boncukla Yapılan Salon Takımı

Salon takımlarımızı genellikle dantel örtülerle süsledik. Çeşit çeşit motif örneklerini birleştirip ortaya güzel salon takımları çıkardık. Özenle vitrinimize yerleştirdik. Gel gelelim ki kirlendiğinde yıkamak ve en zoru ütülemek bazen bizi yormuştur. Oysa yeni çıkan boncuk işi salon takımları hem görüntü olarak modern ve şık hem de kullanması, yıkaması oldukça rahat bir vitrin takımı. Sizler de bu boncuk işi salon takımının yapılışını merak ediyor musunuz? İşte örnek anlatımıyla sizlerde vitrin takımınızı boncuk ahengiyle süsleyebilirsiniz.

Malzemeler:

Kum boncuk

Boru boncuk

Boncuk iğnesi

60-70 numara dantel ipi

Yapılışı:

İpi  1 metre 50cm civarında kesin. Boncuk iğnesini takarak 12 tane kum boncuğu geçirin. En baştaki yani iğneye yakın 2 kum boncuğun içinden iğneyi geçirip resimdeki gibi yuvarlağı elde edin. Daha sonra 1 boru 3 kum boncuk ve tekrar 1 boru boncuk takarak hemen yanındaki boncuktan geçirin.

Daha sonra son borunun içinden geçirin ve böylece ip yukarı gelecek. 3 kum boncuk ve bir boru takarak yanındaki kum boncuktan geçirin. Tekrar kum boncuğun içinden geçirerek yukarı çıkıyorsunuz.

Bu işleme, 12 boru boncuk oluncaya kadar devam edeceğiz. En son kısma gelince artık geçireceğimiz boncuk kalmıyor. Hemen son borunun içinden ipi geçirin ve yukarı çıkan ipin ucuna 3 kum boncuk takın.

Resimdeki gibi taktığımız son 3 boncuğu, 2 boncuğun içinden geçirin. Bu işlemeden sonra boncuğun ucuna 5 kum bocuk takarak her alt sıranın ortasındaki boncuktan geçireceğiz.

Bu işlemi sona gelinceye kadar devam edin. En sona gelince tekrar 2 boncuk içinden geçirip bu sefer 7 boncuk takacağız. O bitince de 9 boncukla devam edin.

Son sıramıza gelince 1 boru 3 kum ve 1 boru şeklinde devam ediyoruz. Motif bitince ipin ucunu hafifçe yakınız. Burada dikkat etmeniz gereken nokta,  ipi fazla yakıp inceltirseniz boncukların çıkmasına neden olursunuz. Buna dikkat ediniz. Motifleri birleştirmek için bir kum bir borudan diğer motifin üç boncuktan ikisinin içinden geçirin  bir  kum boncuk, bir boru boncuk ve asıl motife devam ediniz. Her motiften sonra birleştirme yapabilirsiniz. Hepinize Kolay gelsin.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir